СИГНАЛІЗАЦІЙНЕ ПОВІДОМЛЕННЯ хвороби-фітофторозу
Метеорологічні умови (випадання дощів та рясних рос, висока відносна вологість повітря) створили сприятливі умови для появи фітофторозу на картоплі. Спори поширюються при температурі від 3 до 25 градусів тепла.
В посадках ранньої картоплі особистих селянських господарств відмічено появу небезпечної хвороби-фітофторозу на ранніх сортах 21.06. Хвороба проявилася раніше ніж в минулому році, тому що початок червня був вологим і теплим. З середини і до кінця червня характеризувався жаркою погодою, температури повітря становили від 10 до 31ºС з випаданням періодичних опадів. Погодні умови (часті дощі, тепла погода) сприятимуть швидкому поширенню хвороби на середніх сортах (сприятливі умови - відносна вологість повітря більше 70%, температура повітря 9-20°С).
Збудником фітофторозу є грибок, що викликає ураження всього стебла, листя і плодів. Інфекція найчастіше вражає пасльонові, що призводить до зниження або втрати врожаю. Під час епіфітотії хвороба здатна знищити до 100% врожаю. Як правило, спочатку фітофтороз з'являється на картоплі, а далі розповсюджується і на томати. Джерелом інфекції є уражене збудником насіння, рештки рослин, близько розміщені посадки картоплі.
Одним із важливих шляхів боротьби з фітофторозом є використання стійких сортів, дотримання сівозміни та підгортання картоплі. Разом з тим, хімічний метод залишається найбільш ефективним для захисту картоплі від хвороб. Для отримання найкращого результату щодо обмеження поширення фітофторозу необхідно одночасно з інсектицидними обробками провести профілактичне обприскування фунгіцидами – до початку появи симптомів хвороби, адже попередити захворювання набагато простіше та ефективніше.
Для захисту пасльонових від фітофторозу рекомендовано упродовж сезону через 10-14 днів проводити обробки рослин. Оскільки з часом у збудника може з’явитися резистентність до певного фунгіциду системної дії, бажано не використовувати протягом сезону один і той самий препарат. Перші обробки доцільно поєднувати з позакореневим підживленням водорозчинними добривами, регуляторами росту рослин. При проведенні захисних обробок необхідно використовувати препарати згідно «Переліку пестицидів та агрохімікатів дозволених до використання в Україні» з дотриманням регламентів їх застосування.
При плануванні обробок рослин фунгіцидами слід зважати на погодні умови. Якщо в період вегетації дуже спекотна й посушлива погода, необхідності у застосуванні фунгіцидів немає, тому що фітофтороз за таких умов не розвивається. Сприятливі умови для розвитку даної хвороби складаються з пониженням температури і підвищенням відносної вологості повітря, при значному коливанні добових температур або за дощової погоди.
При роботі з пестицидами суворо дотримуватись правил техніки безпеки!
провідний спеціаліст відділу захисту рослин,
фітосанітарної діагностики та прогнозування Наталія СВИЩ